Pytania (200)
195. Podczas leczenia endodontycznego zęba 16 z powodu nieodwracalnego stanu zapalnego miazgi doszło do złamania pilnika K w kanale policzkowym bliższym podczas jego opracowywania. Złamany instrument utkwił w środkowej części tego kanału i przylega ściśle do jednej ze ścian, nie blokuje jednak całkowicie jego światła i pozwala na wprowadzenie wąskich instrumentów endodontycznych na długość roboczą. Próby usunięcia instrumentu zakończone zostały niepowodzeniami. Jakie powinno być dalsze postępowanie w tym przypadku?
- A. należy kontynuować chemomechaniczne opracowanie kanału policzkowego bliższego na długość roboczą poprzez obejście złamanego fragmentu (bypass) i po opracowaniu pozostałych kanałów wypełnić je zgodnie ze standardami współczesnej endodoncji.
- B. należy koniecznie usunąć złamany instrument, dlatego też pacjenta trzeba skierować do kolejnego specjalisty, gdzie kanały powinny zostać opracowane i wypełnione zgodnie ze standardami współczesnej endodoncji.
- C. z uwagi na złamany instrument ząb należy usunąć.
- D. należy opracować kanał korzeniowy do koronowego poziomu złamanego fragmentu tak, aby nie poszerzać nadmiernie kanału i po opracowaniu pozostałych kanałów wypełnić je zgodnie ze standardami współczesnej endodoncji.
- E. należy wykonać chirurgiczną resekcję korzenia policzkowego bliższego.